Segítség
Lábazati köveknél a sarkok kialakítása:
Klasszikus
Patináns
Lerakási útmutató-lerakási tervek:
Munkafázisok:
1. talajkiemelés a szükséges mélységben, hogy a rétegrendek „elférjenek”
2. teherhordó és vízelvezető réteg behordása és tömörítése
3. szegélykövek lerakása
4. ágyazó réteg behordása és szintezés
5. térkövek lefektetése KIZÁRÓLAG GUMIKALAPÁCS HASZNÁLATÁVAL.
6. fugák besöprése
1. TALAJKIEMELÉS:
Először tűzzük ki a térkövezendő területet úgy, hogy +30cm-t adjunk hozzá a széleknél a szegélykő lerakása miatt.
A talajkiemelésnél figyelembe kell venni a rétegvastagságot. Az általunk ajánlott minimális rétegvastagság:
- 20 cm teherhordó réteg
- 3-4 cm ágyazó réteg
- 5 cm térkő
Ez összesen minimum 30cm, ami azt jelenti, hogy ennyi földet kell kiemelni a térkövezendő területből (illetve ennyi hely szükséges a térkő lerakásához).
Úgy végezzük a talajkiemelést, hogy már itt biztosítjuk a megfelelő mértékű lejtést a vízelvezetés érdekében. Ha a munka folyamán a földterület fellazult, szükséges azt tömöríteni (lapvibrátor vagy béka).
2. TEHERHORDÓ ÉS VÍZELVEZETŐ RÉTEG BEHORDÁSA
Ez a réteg biztosítja a megfelelő teherhordást és vízelvezetést. Szerepe rendkívül fontos, mert megfelelő anyagokat használva a lerakott térkő tartósan szép marad (nem süllyed meg, nem törik össze, nem fagy fel). Ezért nem érdemes itt spórolni (0-24es sóder, töltősóder, agyagos-csúszós anyagok). A bazaltőrlemény (0-20-as vagy 0-55-ös) a legjobb anyag. Kiváló vízelvezető, faggyal szemben ellenálló, jól tömöríthető. Behordás után lapvibrátorral tömörítjük. (Szükség estén tömörítés közben vízzel permetezzük)
3. SZEGÉLYKÖVEK LERAKÁSA
A szegélykövek biztosítják, hogy a szélső burkolólapok nem lazulnak meg, valamint itt állítjuk be a térkövezés magasságát és széleit. Földnedves betonba rakjuk a teherhordó és vízelvezető rétegre (ezért kellet +30cm-el szélesebbre venni a talajkiemelést).
4. ÁGYAZÓ RÉTEG BEHORDÁSA
Erre a rétegre helyezzük és ütögetjük be GUMIKALAPÁCCSAL a térkövet.
Rétegvastagság 3-5-cm. Lehetőleg 2-5-ös bazalt őrleményt használjunk.
5. TÉRKŐ LEFEKTETÉSE
A kész ágyazó rétegre a térköveket magunk előtt rakva a kívánt minta szerint haladva egyenként lehelyezzük és GUMIKALAPÁCCSAL beleütögetjük (úgy, hogy a már lerakott térkőre lépünk, ahogy haladunk előre). A térköveket sose toljuk teljesen szorosan egymásra, hogy legyen lehetőség a kövek tágulására is a hőmérséklet függvényében. Térköveink nagy mérete nem teszi lehetővé a lap vibrátor használatát a lerakásnál (még gumilappal történő lapvibrálást se ajánlunk).
Ajánljuk, hogy ha több raklapnyi követ használnak fel a lerakásnál úgy egyszerre több raklapból, keverve vegyék ki a köveket annak érdekében, hogy az esetleges színárnyalati eltérések (ez a gyártási technológia elkerülhetetlen és elfogadott velejárója) ne legyenek észrevehetőek.
6. FUGÁK BESÖPRÉSE
A száraz kőre a fugázó anyagot rászórjuk, majd beseperjük, végül permetező locsolással „tömörítjük”.
Fugaanyagok lehetnek: kvarchomok, 0-4 osztályozott-mosott sóder, 0-as műkőpor, 2-4-es fehér murva.
Lerakási minták:
Térköveinket sokféle mintában le lehet tenni, akár ismétlődő szimmetrikus mintában, akár eltolással, aszimmetrikusan is. Méreteiket tekintve családonként több méretet is gyártunk, ezeket külön-külön, vagy akár összekeverve, tetszőlegesen, minden szabályt nélkülözve is lehet használni.